Interior Awards 2015: Finalists revealed

Click to enlarge
Finalist: Retail – The Shelter (Ponsonby, Auckland) by Pennant and Triumph.

Finalist: Retail – The Shelter (Ponsonby, Auckland) by Pennant and Triumph.

1 of 27
Finalist: Retail – Insight Eyecare (Hamilton) by Ignite Architects-Interiors.

Finalist: Retail – Insight Eyecare (Hamilton) by Ignite Architects-Interiors.

2 of 27
Finalist: Retail – Hallensteins Queen Street (Auckland) store by Studio Gascoigne.

Finalist: Retail – Hallensteins Queen Street (Auckland) store by Studio Gascoigne.

3 of 27
Finalist: Hospitality – Monica Loves (Napier) by Nott Architects.

Finalist: Hospitality – Monica Loves (Napier) by Nott Architects.

4 of 27
Finalist: Hospitality – Loretta Cafe (Cuba St, Wellington) by Parsonson Architects.

Finalist: Hospitality – Loretta Cafe (Cuba St, Wellington) by Parsonson Architects.

5 of 27
Finalist: Hospitality – Regatta (Takapuna, Auckland) by ctrl Space.

Finalist: Hospitality – Regatta (Takapuna, Auckland) by ctrl Space.

6 of 27
Finalist: Workplace (up to 1,000m2) – Sandfield (Ponsonby, Auckland) by Archimedia Group.

Finalist: Workplace (up to 1,000m2) – Sandfield (Ponsonby, Auckland) by Archimedia Group.

7 of 27
Finalist: Workplace (up to 1,000m2) – TRA (Britomart, Auckland) by Jose Gutierrez.

Finalist: Workplace (up to 1,000m2) – TRA (Britomart, Auckland) by Jose Gutierrez.

8 of 27
Finalist: Workplace (up to 1,000m2) – Qb Studios (Addington, Christchurch) by Innotrade Modular Buildings.

Finalist: Workplace (up to 1,000m2) – Qb Studios (Addington, Christchurch) by Innotrade Modular Buildings.

9 of 27
Finalist: Workplace (over 1,000m2) – Fisher & Paykel Design Centre (East Tamaki, Auckland) by Custance.

Finalist: Workplace (over 1,000m2) – Fisher & Paykel Design Centre (East Tamaki, Auckland) by Custance.

10 of 27
Finalist: Workplace (over 1,000m2) – Eye Institute (Remuera, Auckland) by Archimedia Group.

Finalist: Workplace (over 1,000m2) – Eye Institute (Remuera, Auckland) by Archimedia Group.

11 of 27
Finalist: Workplace (over 1,000m2) – Icebreaker (Auckland) by Jasmax.

Finalist: Workplace (over 1,000m2) – Icebreaker (Auckland) by Jasmax.

12 of 27
Finalist: Civic – The Blyth Performing Arts Centre (Havelock North) by Stevens Lawson Architects.

Finalist: Civic – The Blyth Performing Arts Centre (Havelock North) by Stevens Lawson Architects.

13 of 27
Finalist: Civic – Christchurch Botanic Gardens Visitors Centre by Pattersons Associates.

Finalist: Civic – Christchurch Botanic Gardens Visitors Centre by Pattersons Associates.

14 of 27
Finalist: Civic – Kathleen Kilgour Centre (Tauranga) by Wingate + Farquhar.

Finalist: Civic – Kathleen Kilgour Centre (Tauranga) by Wingate + Farquhar.

15 of 27
Finalist: Installation – 'MOKO' by Rawstorne studio.

Finalist: Installation – ‘MOKO’ by Rawstorne studio.

16 of 27
Finalist: Installation – BMD on every Surface by BMD.

Finalist: Installation – BMD on every Surface by BMD.

17 of 27
Finalist: Installation – Max Patté - Solo Exhibition by KUHLA+.

Finalist: Installation – Max Patté - Solo Exhibition by KUHLA+.

18 of 27
Finalist: Craftsmanship – Conservation of the painted dome ceiling in the Isaac Theatre Royal (Christchurch) by Studio Carolina Izzo.

Finalist: Craftsmanship – Conservation of the painted dome ceiling in the Isaac Theatre Royal (Christchurch) by Studio Carolina Izzo.

19 of 27
Finalist: Craftsmanship – ASB Lantern Ceiling (Queen St, Auckland) by CPRW Fisher.

Finalist: Craftsmanship – ASB Lantern Ceiling (Queen St, Auckland) by CPRW Fisher.

20 of 27
Finalist: Craftsmanship – Lopdell House Diffuser (Titirangi, Auckland) by Balloon Blitz.

Finalist: Craftsmanship – Lopdell House Diffuser (Titirangi, Auckland) by Balloon Blitz.

21 of 27
Finalist: Student – William Brooks (University of Auckland) – Under Pressure: Development of 107-113 Ponsonby Rd.

Finalist: Student – William Brooks (University of Auckland) – Under Pressure: Development of 107-113 Ponsonby Rd.

22 of 27
Finalist: Student – Raimana Jones (UoA) – Architecture of Coexistence: Regenerating Royal Oak through Urban Acupuncture.

Finalist: Student – Raimana Jones (UoA) – Architecture of Coexistence: Regenerating Royal Oak through Urban Acupuncture.

23 of 27
Finalist: Student – Lauren Hickling (Victoria University of Wellington) – A Table Made of Watercress.

Finalist: Student – Lauren Hickling (Victoria University of Wellington) – A Table Made of Watercress.

24 of 27
Finalist: Emerging Design Professional – Meg Rowntree, Jasmax.

Finalist: Emerging Design Professional – Meg Rowntree, Jasmax.

25 of 27
Finalist: Emerging Design Professional – Andy Florkowski, RCG.

Finalist: Emerging Design Professional – Andy Florkowski, RCG.

26 of 27
Finalist: Emerging Design Professional – Claire Natusch, Mitchell & Stout Architects.

Finalist: Emerging Design Professional – Claire Natusch, Mitchell & Stout Architects.

27 of 27

A maritime-themed café, a street art installation and a watercress table are among the finalists in this year's Interior Awards.

The Interior Awards 2015 has brought together a rich and diverse range of projects and industry professionals all vying for a top spot in nine categories. The judges have chosen 24 projects and three emerging design professionals as finalists from a record total of 118 entries, which included submissions from 73 design practices.            

The finalists will now present their work live to the awards jury on 20 and 21 May. All presentations will be broadcast live on ArchitectureNow.

The finalists are:

Retail

  • The Shelter by Pennant and Triumph
  • Insight Eyecare by Ignite Architects-Interiors
  • Hallensteins Store (Queen Street)  by Studio Gascoigne

Hospitality

  • Monica Loves by Nott Architects
  • Loretta Cafe by Parsonson Architects
  • Regatta by ctrl Space

Workplace (up to 1,000m2)

  • Sandfield by Archimedia 
  • TRA by Jose Gutierrez Ltd
  • Qb Studios by Qb Modular 

Workplace (over 1,000m2)

  • Fisher & Paykel Design Centre by CUSTANCE
  • Eye Institute by Archimedia 
  • Icebreaker (Global Head Office) by Jasmax

Civic

  • The Blyth Performing Arts Centre by Stevens Lawson Architects
  • Christchurch Botanic Gardens Visitors Centre by Pattersons 
  • Kathleen Kilgour Centre by Wingate + Farquhar

Installation

  • MOKO by Rawstorne studio
  • BMD on every Surface by BMD and Microsoft Surface
  • Max Patté - Solo Exhibition by KUHLA+

Crafstmanship

  • Conservation of the painted dome ceiling in the Isaac Theatre Royal by Studio Carolina Izzo
  • Lantern Ceiling for ASB Bank by CPRW Fisher
  • Light Diffuser for Te Uru Waitakere Contemporary Gallery by Balloon Blitz

Student

  • William Brooks (University of Auckland) – Under Pressure: Development of 107-113 Ponsonby Rd
  • Raimana Jones (University of Auckland) – Architecture of Coexistence: Regenerating Royal Oak through Urban Acupuncture
  • Lauren Hickling (Victoria University of Wellington) – A Table Made of Watercress

Emerging Design Professional

  • Meg Rowntree, Jasmax
  • Andy Florkowski, RCG
  • Claire Natusch, Mitchell & Stout Architects

Winners will receive bespoke trophies crafted by Minka Ip (ADFW) and $8,500 in cash prizes at an awards and networking evening on 17 June at St Matthew-in-the-city in Auckland.

Tickets go on sale 10 May through www.interiorawards.co.nz


More news

Most read